Něco o hedvábí

19.01.2012 15:06

Hedvábí je 100% přírodní materiál, který si Vás podmaní svojí neopakovatelnou krásou, vzdušnou jemností a leskem. Při ruční malbě na hedvábí se snažíme podtrhnout všechny tyto vlastnosti, které povyšují hedvábí do roviny luxusních materiálů. Každý výrobek je jedinečný.

První zmínky o hedvábí jsou staré 5000 let. Způsob výroby hedvábí byl přísně střežen. Hedvábí přiváží na počátku 1.století před n.l. do Evropy z Číny obchodníci po „hedvábné stezce“, která byla dlouhá 8000 km a vedla přes poušť Taklamakan, pohoří Pamír, Afghanistán až do Turkménie, kde se hedvábná stezka rozvětvila a jedna z cest vedla až do Evropy. Byla mostem mezi východem a západem, komunikačním kanálem mezi rozdílnými kulturami. Od roku 1 500 n.l. se zboží začíná do Evropy dopravovat po moři.

Hedvábí vytváří larva nočního motýla bource morušového z čeledi Bombycidae. Bourec se živí listy moruše. V Číně je „pěstování“ hedvábí praktikováno už 5000 let. Bourec se ve volné přírodě již nevyskytuje, neboť v reprodukci je přímo závislý na člověku. Chová se převážně v Číně a Iránu. Larva bource se zakukluje do ochranného obalu - „kokonu“ - ze surového hedvábí. Kokon je larvou tvořen nepřerušeným jediným hedvábným vláknem,které dosahuje délky 300-900 metrů. Vlákna jsou velmi jemná a lesklá, mají kolem 10 mikrometrů v průměru. Chovatelé bource toto vlákno odvíjejí a splétají s dalšími 14 vlákny na přízi, z níž se později utká hedvábná látka.
K výrobě 1 kg hedvábí je zapotřebí asi 2000-3000 kusů kokonů.